جلسه هشتم
 

 

بسمه تعالی

صورتجلسه هشتمین نشست هم اندیشی اساتید

دانشگاه علوم پزشکی فسا

 

زمان : سه شنبه مورخ 12/12/93 راس ساعت 13

مکان : سالن نحوی دانشگاه

     این مراسم با نوای دلنشین قران کریم آغاز شد  و پس از آن کلیپی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س) و آغاز ایام فاطمیه پخش شد . سپس حجه السلام والمسلمین دکتر رجایی (رئیس شورای هم اندیشی اساتید) پس از عرض خیر مقدم و خوش آمد گویی به حاضرین جلسه ، در موردخصائص اخلاقی و منزلت حضرت زهرا (س) سخنرانی کردند ایشان در مورد وفات حضرت فاطمه چنین بیان کردند که بنا به روایاتی شهادت ایشان 90 روز بعد از مرگ پیامبر بوده است و در مورد برخی از شبهاتی که در این زمینه وجود دارد توضیحاتی را ارائه نمودند همچنین ایشان اضافه نمودند که بیان شخصیت والای آن حضرت نیاز به جلسات متعدد و طولانی دارد و حتی در کلام نمی گنجد ونیز به حدیث معروف "لولاک لما خلقت الافلاک، و لولا علی لما خلقتک و لولا فاطمه لما خلقتکما " اشاره نمودند .(اگر تو نبودی افلاک را خلق نمی کردم، و اگر علی نبود تورا خلق نمی کردم و اگر فاطمه نبود هیچ یک از شما را خلق نمی کردم ) که در میان منزلت حضرت فاطمه آمده است، اشاره کردند.

    ایشان پس از تشکر از اعضای محترم نشست هم اندیشی بویژه دبیر نشست هم اندیشی (جناب آقای عباس عبدالهی ) به معرفی کتاب واجب فراموش شده (از بیانات مقام معظم رهبری ) پرداختند این کتاب در جلسات قبل بین اساتید توزیع شده بود و این جلسه با برگزاری مسابقه در زمینه درک مفاهیم کتاب مذکور همراه بود که در پایان به برندگان این مسابقه جوائز ارزنده ای اهدا گردید. (هدف از توزیع این کتاب این بوده است که در هر جلسه بخشی از کتاب مذکور را تحت عنوان برنامه سیر مطالعاتی ،تعیین و پس از تحلیل وبررسی آن آزمونی از بین اساتید برگزار و به نفرات برتر با اهدا جوائز تجلیل گردد.)

    در این جلسه نیز از استاد محترم جناب آقای غزنوی (از استادان برجسته معارف) دعوت به عمل آمده بود تا در زمینه اخلاق حرفه ای اهل علم از دیدگاه قرآن سخنرانی به عمل آوردند ایشان با ذکر آیات و روایات متعدد از نشانه های اهل تقوا سخن گفتند و فرمودند که اهل تقوا کسانی اند که از کنار آیات الهی کر و کور رد نشده و در آیات تفکر و تعمق ورزند. یکی از جالب ترین نکاتی که استاد غزنوی به آن اشاره داشتند آثار تکبر علمی بود که ممکن است برای اهل علم پیش آید ایشان اظهار داشتند که از آثار تکبر علمی ، مردم گریزی و دیگری دین گریزی است چنانکه بعضی از اهل علم چنان به خود مغرور شده که نیازی به هم نشینی با مردم ونیز عبادت خدا را در خود نمی بینند ، لذا چنین علم هایی بلاست پس علم باید با تهذیب نفس به همراه باشد.

   در ادامه استاد غزنوی به معرفی چند کتاب و منبع ارزشمند علمی پرداختند و افزودند جای تأسف دارد که چنین گنج هایی در بین ما باشد وما از آنها بهرمند نشویم و این منابع به شرح زیر می باشند:

·        چهل حدیث امام (ره)

·        کلیله و دمنه (قسمت اول باب برزویه طبیب)

·        مفاتیح الحیاة از آیت ا... جوادی عاملی (فصل دوم : اهمیت و لزوم دانش اندوزی و آداب تعلیم و تربیت)

·        و......

   ایشان نیز علم طب را به عنوان یکی از اساسی ترین علوم بیان کردند و اهمیت این علم را از 4 جهت زیر بررسی نمودند :

 

1.      ازجهت موضوع : چرا که موضوع این علم بدن و جسم انسان است و انسان اشرف مخلوقات است .

2.      از جهت هدف و غایت : هدف این علم ایجاد سلامتی است که سلامتی بالاترین نعمات است و کسب هر علم و مقامی موقوف به سلامتی است .

3.      از جهت احتیاج بشر به علم طب : هر شخصی دارای هر موقعیتی اعم از پیر و جوان ، دارا و ندار ، زن و مرد و.... به این علم نیاز مبرم دارند .

4.      از جهت منافع اخروی : وقتی پزشکی بتواند بیماری را مداوا کند ایشان در حق پزشک دعای خیر می نماید و این دعای خیر همواره برای فرد سرور و نشاط به همراه دارد.

سپس هریک از پزشکان به بحث و بررسی مناظره پرداختند و بطور گسترده به بیان پیشنهادات و راهکارهای عملی پیشبرد این منافع پرداختند.

در پایان دکتر رجائی به جمع بندی و نتیجه گیری مباحث پرداخته و نتیجه مذاکرات را چنین شرح دادند :

 

ü     برای شناخت معروف و منکر باید به منابع شرعی (از جمله قرآن و اصول) و به منابع عقلی (از جمله عقل همراه با علم) رجوع کرد.

ü     معروف یعنی شناخته شده و هر چیزی که عقلاً و شرعاً شناخته شده باشد. و منکر یعنی ناشناخته و شناخته نشده

ü                 یکی از بالاترین مصادیق امر به معروف ونهی از منکر قیام امام حسین (ع) است که برای حفظ دین اسلام و حقظ جان و مال مردم صورت گرفته است .

 

این جلسه با توزیع جزوات سور ناس و قدر در بین اساتید به پایان رسید.


      

 

من ا.. توفیقامتیازدهی
پیوندها

 

سایت حضرت آیت الله خامنه ای - kamenei.ir

دانشگاه علوم پزشکی فسا

کانال سروش دانشجویان علوم پزشکی فسا

آموزش مجازی
ثبت نام ازدواج دانشجویی