جلسه یازدهم
 

 

بسمه تعالی

صورتجلسه یازدهمین نشست هم اندیشی استادان دانشگاه علوم پزشکی فسا

زمان برگزاری : دوشنبه 22 تیرماه 94 رأس ساعت 9:30

مکان برگزاری : تالارنحوی دانشگاه علوم پزشکی فسا

 

 

     این جلسه با تلاوت آیاتی برگزیده از قرآن مجید آغاز گردید . درابتدا حجت الاسلام والمسلمین دکتر رجائی ( مسئول دفتر نهاد رهبری و نیز رئیس شورای هم اندیشی) ضمن عرض خوشامدگوئی به تمامی عزیزان و اساتید محترم به تشکر قدردانی از اساتید و مدعوین محترم به خاطر همدلی و همکاری با دفتر شورای هم اندیشی و نیز تشکر از دکتر عبداللهی به عنوان دبیردفترهم اندیشی پرداختند . ایشان ضمن شفاف سازی و تشریح موضوع جلسه به ایراد سخنرانی کاملی درباره فضای مجازی و تهدیدها و فرصت های این فضا  پرداختند.

ایشان اظهار داشتند که " فضای مجازی مجموعه ای از ارتباطات درونی انسان ها از طریق رایانه و دیگر وسایل مخابراتی بدون در نظر گرفتن جغرافیای فیزیکی است ، یک محیط الکترونیکی واقعی که ارتباطات انسانی به شیوه ای سریع و فراتر از مرزهای جغرافیائی و با ابزار خاص خود در آن زنده و مستقیم روی می دهد. از مهم ترین تیترهایی که برای فضای مجازی وجود دارد یکی نداشتن مرز و محدودیت جغرافیائی و دیگری جذابیت بالای فضای مجازی برای کاربرانش است که این موضوع یک بحث محوری گردان و سومین موضوع آزادی اطلاعات و ارتباطات است ."

ایشان در ادامه فرصت های فضای مجازی را به صورت زیر عنوان بندی کرده و برای هریک از عناوین توضیحات کاملی را شرح دادند :

1- جهانی و فرامرزی بودن و نداشتن مرز جغرافیایی: از ویژگی‌های منحصر به فردی که فضای سایبر را از دیگر رسانه‌ها ممتاز می‌سازد، جهانی بودن آن است. هر فردی در هر نقطه از جهان می‌تواند از طریق آن به آسانی، به جدیدترین اطلاعات دست یابد.

2- دست‌یابی آسان به آخرین اطلاعات: چنانچه بخواهید به آخرین مقاله، کتاب و یا خبری که در یک زمینه‌ی تخصصی و در سطح جهان منتشر شده دست یابید، ساده‌ترین و سریع‌ترین راه، استفاده از فضای مجازی است.

3- جذابیت و تنوع: ابزارهای مختلفی همچون فیلم، عکس، متن و یا هر هنر دیگری در فضای سایبر، همگی در یک‌جا قابل جمع و نیز قابل دستیابی است؛ از ویژگی‌های منحصر به فردی که در تنوع و جذابیت فضای سایبر تأثیر بسزایی دارد، مشتری‌محوری آن است. امکان نظر‌سنجی و ارزیابی در این فضا بسیار آسان‌تر و به‌روزتر است و این توانایی را به داده‌پردازان، فروشندگان و عرضه‌کنندگان محصولات اینترنتی می‌دهد که از آخرین خواسته‌های مشتریان و مخاطبان خود مطلع گردند.

4- آزادی اطلاعات و ارتباطات: معنای واقعی آزادی اطلاعات، در فضای سایبر محقق شده است. از این رو، شما هر نوع اطلاعاتی را که بخواهید -اعم از فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و...- بدون محدویت‌های حاکم بر دیگر رسانه‌ها، در فضای سایبر قابل دسترسی است.

5 کاهش هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و  ... : از آن‌جایی که فضای مجازی، فواصل مکانی و تا حد زیادی فواصل زمانی را درنوردیده و لذا در بسیاری موارد، دیگر نیازی به مراجعه‌ی حضوری برای خرید کالا یا خدمات نیست، بنابراین به طور طبیعی، در بسیاری از هزینه‌های اقتصادی صرفه‌جویی می‌شود. کاهش مصرف منابع سوختی برای وسایل نقلیه، کاهش آلودگی هوا به خاطر ترددهای کمتر وسایل نقلیه، کاهش ترافیک و به تبع آن کاهش استهلاک وسایل نقلیه، کاهش رفت‌وآمدهای غیر ضروری درون‌شهری و به نبال آن آرامش روانی بیشتر برای افراد جامعه، از جمله‌ی این صرفه‌جویی‌ها به حساب می‌آید. همچنین با گسترش نشر الکترونیک، هزینه‌های هنگفت چاپ و نشر نیز به شدت کاهش یافته و لذا در استفاده از منابع زیست محیطی لازم برای تولید کاغذ نیز صرفه‌جویی‌های بسیاری به عمل می‌آید.

6- گسترش عدالت رسانه‌ای: با وجود فضای سایبر و خصوصاً اینترنت، دسترسی بسیاری از افراد به امکانات یکسان، فراهم می‌گردد. مثلاً در گذشته اگر بدون وجود اینترنت، فقط افراد خاصی می‌توانستند در داخل شهرهای بزرگ به روزنامه‌ها، جراید و نهایتاً اخبار روز دسترسی پیدا کنند، حالا با وجود فضای مجازی و فناوری‌های گوناگون اطلاعاتی و ارتباطاتی، تمام افراد حتی در شهرستان‌های دور افتاده نیز می‌توانند به شکلی عادلانه و برابر، از اخبار روز مطلع شوند.

7- گسترش تعاملات و تبادل نظرها با سرعت بسیار بالا: یک نمونه‌ی عینی و تامّ برای این مورد، «شبکه‌های اجتماعی» است که امکان تبادل آراء و به اشتراک‌گذاری مدیاهای مختلف (فیلم، عکس، موزیک، متن و ...) را برای تمام اعضای آن در سراسر جهان در کوتاه‌ترین زمان ممکن فراهم می‌کند.

 

پس از آن دکتر عبداللهی به عنوان در ادامه ی توضیحات مطرح شده توسط دکتر رجائی ، اینگونه بیان کردند که :

    "فضای مجازی، همانند هر مقوله‌ی دیگری که در عالمِ واقع وجود دارد، باید از منظر تهدید و فرصت، توأماً دیده شود. فضای مجازی، سکه‌ای است که باید دو روی آن را با هم دید. رویی که ناظر به فرصت‌ها و نقاط قوت آن بوده و روی دیگر که ناظر به تهدیدها -یا به تعبیری نقاط ضعف این فضا می‌باشد. "

ایشان اظهار داشتند : 60 درصد افرادی که در فضای مجازی حضور فعال دارند افراد سطح بالایی از لحاظ کاری، اقتصادی ، فرهنگی و.... هستند که حقیقت خود را در این فضا نشان نمی دهند .ایشان هم تهدیدهای فضای مجازی را عنوان بندی کرده و شرح دادند :

الف) تهدیدهای اجتماعی، فرهنگی و رسانه‌ای:

·       رواج تفرّد و کاهش شدید روحیه‌ی مسئولیت‌پذیری در بین جوانان

·       کم‌رنگ شدن ارزش‌های مترقی

·       تضعیف فرهنگ‌های کم‌حضور:

·       تضعیف اعتقادات و گسترش شبهات فکری

·       رواج سطحی‌نگری فکری:

·       اعتیاد مجازی

·       افسردگی و انزوا

و....

ب) تهدیدهای اقتصادی:

    با توجه به توسعه‌ی روز‌افزون فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات و نیز انجام بیش‌تر امور روزمره‌ی جوامع انسانی از طریق این فن‌آوری -به خصوص فعالیت‌هایی که در محیط اقتصادی (دادوستد مجازی، تجارت الکترونیکی، خرید و سفارش اجناس از طریق اینترنت، فروشگاه‌های مجازی و...) صورت می‌گیرد در آینده‌ی نزدیک شاهد نوعی گسست و ایجاد فاصله‌ی وسیع اقتصادی و تجاری بین قدرت‌های برتر در بهره‌مندی از تجارت الکترونیک با کشور‌های فقیر و کم‌برخوردار از لحاظ استفاده از فضای اینترنت خواهیم بود. در نتیجه، ضمن عقب‌ماندگی کشورهای فقیر، شکافی عمیق در محیط اقتصاد جهانی و تبادل و تعامل تجاری و بازرگانی به وجود خواهد آمد.

ج) تهدیدهای سیاسی:

    در عصر ارتباطات و اطلاعات، نماد قدرت و برتری کشورها دیگر در داشتن ابزار‌آلات جنگی، موشک، هواپیما و بمب اتم خلاصه نمی‌شود. بلکه امروزه نشان قدرت دولت‌ها در ارایه‌ی اطلاعات و محتوای انبوه و نیز ابزار تبلیغاتی وسیع جهت ارسال سریع، مستمر و گسترده‌ی این اطلاعات در قالب پیام‌، اخبار و تحلیل‌ها و تفسیرهای مربوط به آن ولی با یک هدف جهت‌دار برای دیگر ملت‌ها و کشورها می‌باشد. شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی بهترین میدان برای ارایه‌ی حجم انبوه اطلاعات و محتوا به خصوص در ابعاد چندرسانه‌ای می‌باشد که می‌تواند در چگونگی برخورد با دولت‌ها تأثیرگذار باشد. نمونه‌ی بارز آن را می‌توان در حضور بسیار گسترده‌ی شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها و وبلاگ‌ها و مشارکت فعال آن‌ها در انتخابات دهم ریاست جمهوری کشور مشاهده نمود. وجود این پتانسیل بالا در فضای مجازی موجب شده است تا همانند دیگر محیط‌ها، در عرصه‌ی سیاسی نیز به آسیب‌هایی دچار شود

د) تهدیدهای جسمی:

    کنار آسیب‌هایی که تا این‌جا ذکر شد و بیش‌تر در حیطه‌ی مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جای می‌گرفت، باید از آسیب‌های دیگری نیز نام برده شود که جسمانی و فیزیکی بوده و به اعضاء و جوارح کاربر صدمه می‌رساند. از جمله‌ی این آسیب‌ها که اغلب بر اثر استفاده‌ی غیر معمول و بیش از حد از رایانه به وجود می‌آید، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: آسیب به بینایی و ایجاد سوزش چشم، خشکی چشم و حساس‌شدن چشم به نور، تأثیر منفی بر روی مغز و اعصاب (بروز اختلالات عصبی)، دردهای شدید در ناحیه‌ی کمر و گردن، دردهای مزمن در ناحیه‌ی انگشتان، پنجه و مچ دست در اثر استفاده‌ی مداوم و البته ناصحیح از کیبرد و ماوس، خستگی مفرط و... .

 

ه) تهدیدها در حوزه‌ی کودک و نوجوان (بازی‌های کامپیوتری):

·       هیجان و تیک‌های عصبی

·       کم‌توجهی

·       پرخاش‌گری

·       تیک‌های عصبی

·       بی‌نظمی و خود‌محوری

·       عوارض بازی‌های خشن رایانه‌ای بر کودکان «بیش‌فعال

·       کندی رشد جسمانی

و...

    در حین جلسه نیز دکتر رجائی ضمن مدیریت جلسه به جمع بندی و نتیجه گیری از هر بحث می پرداختند و اساتید محترم را دعوت به بحث و تبادل نظر نمودند.

بدینگونه بود که دکتر کوهپایه نقطه نظرات خود را چنین مطرح نمودند که :

   " اولین بحث این است که کمی نگاهمان به فضای مجازی عوض شود. مشکل عمده این است که ما اصل فضای مجازی را نشناخته ایم پس در ابتدای کار سنگ بنای شناخت این فضا مطرح است .وقتی از ابتدا مفهومی به اشتباه وارد ذهن ما می شود پس تمامی برداشت های ما غلط خواهد شد. "

    ایشان معتقد بودند که این فضا مجازی نیست و نامگذاری آن به عنوان فضای مجازی اشتباه است چرا که این فضا یک فضای کاملا حقیقی است چرا که در بعد فیزیکی این فضا عملا وجود دارد و این خود یک آسیب است که این آسیب شامل حال کاربران این فضا می شود نه خود فضا .

   ایشان افزودند که در رأس سیاستگذاری ها هنوز یک نگاه حقیقی و جدی به این فضا صورت نگرفته است و این باعث می شود در آینده اتفاقات بدتری پیش رو داشته باشیم پس شناخت اولیه نسبت به فضای مجازی بسیار مهم است پس ما باید گذشته این موضوع را بررسی کنیم. تمامی نقطه نظراتی ک در فضای حقیقی وجئد دارد در این فضا هم وجود دارد به غیر از " جغرافیا " .

در نتیجه چون شناخت ما نسبت به این فضا اشتباه بوده ما راه را به اشتباه رفته ایم .

 

در ادامه جناب آقای دکتر رجائی علاوه بر بازنگری فرمایشات دکتر کوهپایه و مدیریت و جمع بندی جلسه ، سخنان ایشان را تأیید نمودند و فرمودند: " این فضا در اصل یک فضای حقیقی است و دفتر هم اندیشی این ظرفیت را دارد که بتواند این نقطه نظرات را به گوش مسئولین و کارگزارن برساند ."

 

دکتر ولی زاده :

     ایشان نظر خود را در زمینه " فیلترینگ " در فضای مجازی مطرح نمودند و تأکید کردند که این فضاها مانند یک هوای تنفسی است که نمی توان آنرا از جامعه گرفت . " از نظر من این فضاها یکطرفه نبوده چرا که همه در آن تبادل نظر می کنند پس بهتر است به جای قضیه فیلترینگ این بحث را بپذیریم چرا که فیلترینگ عملا امکان پذیر نیست پس به جای اینکه این فضا ها و برنامه ها به دید یک تهدید بنگریم بهتر است وارد این فضا بشویم ، آنرا بپذیریم وسپس بهترین راه استفاده از آن را شناسایی کنیم پس لازمه شناسایی این محیط ها پذیرش و ورود به این محیط ها و سپس مهیا کردن پادزهر آن است . "

ایشان افزودند : هر بحثی اصول تربیتی و حفاظتی منحصر به فردی دارد که به آن بهداشت کار می گویند پس ما با پذیرش و ورود به این فضاها باید بهداشت آنرا شناخته و درصدد عیب زدائی آن باشیم .

استاد غزنوی :

   بحث فیلترینگ جزء بهداشت این کار به حساب می آید و کاملا ضروری و لازم است .

دکتر شجاعی فرد :

    وظیفه ما فقط منع کردن نیست پس وظیفه ما به جای فیلترینگ ، شناساندن و فرهنگ سازی و شناخت نحوه درست استفاده است . در این حال هرکس با داشتن این اطلاعات یکسری مرزبندی ها و محدودیت هایی را برای خود تعیین می کند که این نوع محدودیتی که با شناخت خود فرد صورت می گیرد بهترین نوع فیلترینگ است .

دکتر عبداللهی :

     فیلترینگ فقط مختص ایران نیست  و یک بحث جهانی است همانگونه طبق آمار و بررسی های دقیق صورت گرفته بیشترین فیلترینگ مربوط به کشور چین است .

 

در پایان دکتر رجائی به عنوان رئیس جلسه پس از نتیجه گیری کلی و تشکر از حاضرین ختم جلسه را اعلام نمودند.

 

من ا... توفیق

 


امتیازدهی
پیوندها

 

سایت حضرت آیت الله خامنه ای - kamenei.ir

دانشگاه علوم پزشکی فسا

کانال سروش دانشجویان علوم پزشکی فسا

آموزش مجازی
ثبت نام ازدواج دانشجویی