جلسه نوزدهم
 

بسمه تعالی

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

 

نوزدهمین نشست هم اندیشی استادان                   موضوع جلسه : اقتصاد مقاومتی از دیدگاه رهبر 2

 تاریخ جلسه :   12/4/95                                مکان جلسه :   تالار روزبهان دانشگاه            ساعت:   11

 رئیس جلسه : حجة الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسین رجائی      دبیر جلسه : دکتر عباس عبداللهی

 

 

جلسه با تلاوت آیاتی از کلام ا...مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید. پس از آن کلیپ بسیار جالبی از سخنرانی رهبر معظم انقلاب پیرامون اقتصاد مقاومتی پخش گردید . سپس حجة الاسلام دکتر رجائی به عرض خوشامدگوئی به مدعوین و اساتید حاضر در جلسه پرداختند . ایشان تأکید نمودند که جلسه کنونی می بایست بر اساس بحث و تبادل نظر اساتید برگزار گردد.

 

شرح جلسه:

   حجه الاسلام والمسلمین دکتر رجائی ادامه دادند که قریب به 10 سال است که رهبر معظم انقلاب موضوع اقتصاد مقاومتی را در مجالس و محافل مختلفی مطرح نمودند. اما به علت گرایش های مختلفی که هر دولت داشته است ، برخورد این دولت ها با موضوع اقتصاد مقاومتی نیز متفاوت بوده  ( که البته رهبر معظم انقلاب هر کدام از این دولت ها را به شیوه ای حمایت نموده اند ) تا اینکه در سال جاری رهبر انقلاب این موضوع را پررنگ تر مطرح نمودند تا این مقوله از حالت تئوریک بیرون آمده و به مرحله اقدام و عمل برسد . ایشان کلیات اقتصاد مقاومتی را صورت زیر مطرح نمودند : اقتصاد مقاومتی تکیه  بر استعداد ها و ظرفیت های درونی است که هرجامعه ای به آن نیاز دارد چ جامعه اسلامی یا غیر اسلامی .هر کشوری که بخواهد پیشرفت و استقلال اقتصادی داشته باشد باید در این زمینه مقاومت داشته باشد. بطور مثال در کشور چین مسیر اقتصادی یک دوره 60 ساله دارد که در 30 سال اول با رکود وفقر روبرو بود اما رفته رفته در دوره دوم با بکارگیری عملی و مقاومت در اقتصاد داخلی کشور به پیشرفت اقتصادی رسیدند. بنابراین اقتصاد مقاومتی اساسا درون زاست اما بعد بیرونی هم دارد و هدف اصلی به روز آوری و تقویت  فعلیت یافتن این اقتصاد درونی است . از مهم ترین بحث ها در این مقوله

  1. شناخت موانعی است که در این مسیر وجود دارد

 2. شناخت الزامات اقتصاد مقاومتی در مکان های مختلف

 3. شناخت و اجرای راهکارهای فرهنگی جهت  نهادینه شدن اقتصاد مقاومتی در جوامع

 

 

 

نقطه نظرات هریک از اساتید در این موضوع به شرح  زیر بود :

دکتر آستانه : با وجود فشارهائی که کشور ما از طرف جوامع استعماری متحمل می شود بحث اقتصاد مقاومتی یک نیاز منطقی است اما اینکه ما چه شیوه این بحث را در دانشگاه ها پیاده سازی کنیم که جذاب و ثابت بماند به سیاست گذاری وزارتخانه ها مربوط می شود ولی ما می توانیم حداقل در این دانشگاه از طریق اداره آموزش دانشگاه این امر را دنبال کنیم .یکی از راهکارها استفاده چندمنظوره از آزمایشگاه ها و منابع موجود در دانشگاه است

دکتر نیکوئی : بهترین راهکار استفاده از ظرفیت های داخلی و تکیه بر منابع داخلی است که قاعدتا نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد.ایشان معتقدند که تنها راه خلاصی از تحریم ها تکیه بر اقتصاد مقاومتی است .

استاد حاتمی : ما نباید این مسأله را پیچیده کنیم و می بایست با در نظر گرفتن ظرفیت های داخلی و سنجش اختیاراتماناین مسأله را پیاده سازی کنیم و اینامر به گونه ای نهادینه شود که بطور مثال هر کارمند از کادر خدمات گرفته تا معاونین دانشگاه هریک خود را در این مقوله سهیم بدانند.

دکترمرادی : لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی بر هیچکس پوشیده نیست پس اگر بتوان این مقوله را از مدارس و خانواده ها شروع کنیم راحت تر میتوان آن را نهادینه کرد .

دکتر ثابت : یکی از راه های پیشرفت در این مقوله استفاده از نخبگان و مغز متفکران کشور است .

دکتر معتمد : با پائین آوردن سطح توقعات افراد جامعه و استفاده از تمامی فرصت ها می توان به این مقوله دست یافت .

دکتر ابراهیم زاده : از مشکلاتی که همیشه در کشور با آن روبرو بوده ایم آمارزدگی است چرا که همیشه برای بدست آوردن آمارها گذشته را تخریب کرده ایم . مسیری که ما می رویم با هدف مقام معظم رهبری متفاوت بوده است . یعنی ما نباید ایده بزرگان و گذشتگان را راهی برای ابراز وجود خودمان کنیم پس گذشته را تخریب نکرده و از آمارزدگی پیشگیری کنیم . اگر بخواهیم هیات علمی ها و مراکز را وادار به تولید محصول کنیم ممکن است دچار عقبه علمی شویم و با انبوهی از محصولات بی کیفیت روبرو شویم.

دکتر مباشر : ایشان مثالی را از رشته بیوتکنیک تشریح نمودند و اظهار داشتند که در این دانشگاه اساتید این رشته اولین قدم را برداشته اند و از دانشجویان خواسته اند که پایان نامه های خود را در زمینه تولید دستگاه های مرتبط بنویسند و معتقدند که از هر 20 پایان نامه اگر یکی هم به تولید برسد کافیست.

دکتر آوند : دوره اقتصادی آمریکا به گونه ای است که در تولید کالا فقط و فقط بر کیفیت کالا تاکید می شود هدف این است که کالائی تولید کنند که کیفیتی فرامرزی داشته باشد و کیفیت جهانی داشته باشد . که دکتر رجائی ادامه دادند که شاید هدف آمریکا سلطه جوئی جهانی باشد . همانگونه که یکی از آسیب های مقاومتی شدن اقتصاد کشورهای خاور میانه وابستگی به اقتصاد مقاومتی جهانی است و یکی از بیماری های اقتصاد مقاومتی برخی کشورها سلطه جوئی آنهاست .

دکتر جوانمردی : یکی از نکات با اهمیت در این زمینه مدیریت صحت مصرف و نگهداری تجهیزاتی است که در دسترس داریم و با به اشتراکگذاری این منابع گام مهمی را در این عرصه برداشته ایم .

استاد شجاعی فرد : علاوه بر اینکه هریک از عزیزان به نکات کلیدی اشاره نمودند بنده خاطرنشان می کنم که اساس همه این گام ها فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی است . این فرهنگ سازی را می توانیم از رسانه ها و بویژه تلویزیون به خانواه ها انتقال دهیم . رسانه باید باور اقتصاد مقاومتی را در خانواده نشر دهند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیوندها

 

سایت حضرت آیت الله خامنه ای - kamenei.ir

دانشگاه علوم پزشکی فسا

کانال سروش دانشجویان علوم پزشکی فسا

آموزش مجازی
ثبت نام ازدواج دانشجویی